יין ורומנטיקה: סיפור אהבה

לאורך ההיסטוריה, אנו רואים עדויות רבות לקשר שבין אהבה ליין. 'היכן שאין יין, אין אהבה' הצהיר יוריפידס, מגדולי המחזאים הטראגיים באתונה העתיקה. ואילו אובידיוס, המשורר הרומי, כתב ביצירתו המפורסמת, 'אומנות האהבה': "היין נותן לגברים אומץ ומתאים אותם יותר לתשוקה", ובהזדמנות אחרת כתב על המשקה הרומנטי: "מחמם את הדם, מוסיף ברק לעיניים; יין ואהבה תמיד היו בני ברית". היצירה המפורסמת, בנויה כסדרת מדריכים בת שלושה ספרים, כאשר שני הספרים הראשונים בה מוקדשים ל'כיבוש לבבות הנשים' ול'שמירה על האהובה שלצדך', ונראה שהוא תומך נלהב ביין כאמצעי חיזור לגיטימי.

יין ורומנטיקה: סיפור אהבה

אובידיוס זיהה את סגולותיו של היין על הרומנטיקה, כבר בתקופת כתיבת היצירה, ב-1 לפני הספירה, ואילו בימינו, המדע מתייחס ברצינות לקשר זה ושואף לאשש את תובנותיו של אובידוס באמצעות מחקרים שונים.

אחד המחקרים החדשים בתחום, שעוסק בקשר שבין תשוקה מינית לבין הרגלי שתייה, מצא כי רמות התשוקה המינית של נשים הנוהגות לצרוך יין אדום באופן מתון, גבוה באופן משמעותי מאשר אצל נשים הנוהגות לשתות משקאות אלכוהוליים אחרים. ככל הנראה, נוגדי החמצון שביין האדום משפיעים על התשוקה, אך מדובר במחקר ראשוני, ודרושים מחקרים נוספים בנושא כדי להגיע לוודאות סבירה. על פי מחקר אחר, אשר נערך באוניברסיטת גלסגו שבאירלנד בו הממצאים מובהקים יותר, שתיית כוס יין אחת גורמת לנו לתפוס אנשים כאטרקטיביים יותר בלא פחות מ-25%!

מחקר אחר שנעשה בארה"ב תוקף את הקשר בין אטרקטיביות לשתיית יין, מכיוון אחר לחלוטין, ומצא כי שתיית פינו נואר (כן. יין מסוג זה ספציפית), הופך גברים לאטרקטיביים יותר. הריח הכפרי של המשקה האדום, מזכיר מאוד את ריח הפרומונים (מולקולות המעוררות משיכה מינית).

סקר מקוון שנערך בין מאות נשים ברחבי העולם, שבחן את העדפותיהן של נשים במחוות רומנטיות ביום האהבה הבינלאומי.  תוצאות הסקר הצביעו באופן מובהק של 59%  על העדפתן של נשים לבקבוק יין כמחווה רומנטית, יותר מאשר שוקולדים ופרחים.  

הדוגמאות שהבאנו כאן, הן רק טיפה אחת של יין בים של מחקרים הקושרים את המשקה המדובר ואת האהבה יחדיו. כל שנותר לנו לעשות, זה להמליץ לכם על שלושה יינות רומנטיים במיוחד שאנו אוהבים של יקב שאטו גולן, כאלו שכיף לשתות עם אלו שאנחנו הכי אוהבים, ולאחל לכם ט"ו באב שמח:

סוביניון בלאן, יין העשוי ענבים שגדלים ברמת הגולן בגובה 750 מטר. לאחר בציר ידני, האשכולות נסחטים בשלמותם, והמיץ המתקבל תוסס בחלקו בחביות אלון צרפתי, וחלקו במיכלי נירוסטה. לאחר יישון של מספר חודשים מעורבבים החלקים השונים יחדיו והיין מבוקבק. זהו יין פירותי בעל חמיצות עדינה, שניכרים בו הפרי האקזוטי הטיפוסי לזן, ירקרקות רבת נוכחות וחומציות מצוינת. כל אלו מוחזקים על ידי גוף בנוי היטב. הסוביניון בלאן. היין הרענן ישתלב היטב בערב זוגי אלגנטי, והוא מתאים במיוחד כליווי בארוחה רומנטית קלילה או פיקניק אינטימי בפארק.

גשם ורוד 2017 הנו יין מבוסס גראנש. הענבים נבצרים ידנית בכרם שאטו גולן, נסחטים כעבור שעות ספורות ומועברים לתסיסה ספונטנית בחביות ישנות. לאחר חודשים ספורים עובר היין למיכל לערבוב וכעבור כחודש לביקבוק. הודות לרעננות המיוחדת שלו, גשם ורוד מתאים במיוחד לימות הקיץ החמים ובכללם לט"ו באב. צבעו המיוחד מהווה חלק מההצגה הרומנטית, ומתלווה לטעם פירותי עם חמיצות עדינה, ולפה עגול ושמנוני.

סירה 2016 מורכב בעיקר מענבי סירה שנבצרו ידנית בשתי חלקות שונות בכרם שאטו גולן. הענבים עוברים תהליך של תסיסה ספונטנית והיין מתיישן במשך כשנה בחביות עץ אלון צרפתי גדולות בטרם הביקבוק. היין קליל וחמצמץ עם ניחוח פירותי, בעל אופי מעט בשרני וטאני. אנו רואים אותו משתלב היטב בארוחת ערב רומנטית ומושקעת לאור נרות.

 

ט"ו באב שמח !

צור קשר מהיר עכשיו!